NIE                  „Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy 

                                                                                                  nauczyć się sami.” – Adam Mickiewicz

dla szczepień!
 

Prof. dr hab. Tomasz Zagórski – śpiewak operowy i profesor Akademii Muzycznej, 2 tygodnie po otrzymaniu szczepionki wylądował w szpitalu ….. nie powrócił do zdrowia, zmarł, miał 58 lat




Prof. dr hab. Tomasz Zagórski był śpiewakiem operowym 
i profesorem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu od 2009 roku.
Z poniższej drogi kariery muzycznej można zauważyć, że osiągnął duży sukces nie tylko w Polsce, ale także za granicą a 6 lutego 2020 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora sztuki.
Tomasz Zagórski jak poinformował na swoim FB profilu zaszczepił się przeciwko Covid i 2 tygodnie później zaczęło się coś z nim dziać niepokojącego, informował o tym 3 kwietnia 2021, do zdrowia jednak nie powrócił. Jego kolega Bogdan Kurowski, 9 maja również za pośrednictwem FB przekazał wiadomość, że wybitny tenor Tomasz Zagórski pożegnał się z tym światem …… miał 58 lat. 

 

Droga do sukcesu:

"Urodzony w Poznaniu, śpiewak operowy, tenor, uczeń prof. Stanisława Romańskiego.

  • Laureat wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Młodych Tenorów w Conservatorio Verdi w Mediolanie (nagroda wręczona przez Giuseppe di Stefano i Gino Bechi). Stypendysta u słynnej Birgit Nilsson w Wolfenbüttel (Niemcy).

 

  • Od 1985 do 1995 roku śpiewał we wszystkich polskich teatrach operowych, m.in. na etacie solisty w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, od 1995 do 1997 w Operze Nova w Bydgoszczy.

 

  • Następnie wyjechał do Niemiec i Szwajcarii, gdzie z tamtejszymi teatrami związał swoją karierę.

 

  • Od końca lat 90. był gościnnym solistą hanowerskiej Staatsoper, teatrów operowych w Kilonii, Lipsku, Erfurcie, Würzburgu, Krefeld, Münchengladbach, Frankfurcie nad Menem, drezdeńskiej Semperoper, Staatstheater Braunschweig, Deustsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, w Staatstheater Kassel.

 

  • Jego śpiewu słuchano także w Operze Królewskiej Sztokholmie, Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, Teatro Sao Carlos w Lizbonie, Teatro Regio w Parmie, Teatro Massimo Bellini w Catanii, Operach w Bern, Biel, Bazylei i Lucernie, w Berlinie, Halle, Innsbrucku, Bonn, Berlińskiej Filharmonii, Filharmonii Monachijskiej, Moskiewskiej Sali im. P. Czajkowskiego, Operze Narodowej w Pradze, Beethovensaal w Stuttgarcie.

 

  • Tomasz Zagórski wystąpił w 54 rolach operowych i operetkowych, 48 premierach dzieł scenicznych, 50 wielkich partiach kantatowo-oratoryjnych.

 

  • Występował często na estradach filharmonicznych, u boku świetnych chórów i orkiestr, m.in. z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, z Monteverdi Chor Hamburg, Philharmonischer Chor Berlin, Thomanerchor Leipzig, Münchner Symphoniker, Brandenburger Symphoniker, Orchester des Brandenburger Theaters, Freiburger Barockorchester, Staatskapelle Halle, Staatskapelle Dresden , Berner Symphonieorchester, Mozarteum Orchester Salzburg, Concerto Brandenburg.

 

  • Oklaskiwała go publiczność na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie.

 

  • Od 2009 roku Tomasz Zagórski dzielił występy zagraniczne z pracą pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Poznaniu, prowadząc na Wydziale Wokalno-Aktorskim zajęcia z niemieckiej liryki wokalnej, a od 2010 roku prowadził własną klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

 

  • Był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Nadnoteckie Bel Canto – Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego i prezesem Stowarzyszenia Nadnoteckie Bel Canto.

 

  • Był autorem projektu polsko-niemieckich warsztatów wokalnych w ramach Dnia Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego „Vocal Master Class” – Rewal/Świnoujście – sierpień 2014.

 

  • W 2015 roku, wraz z pianistą Jackiem Kortusem, nagrał płytę "Najpiękniejsze pieśni polskie".

 

  • W 2020 roku wraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Poznaniu wykonał partię solową w "Te Deum" Zbigniewa Kozuba, napisanym z okazji Jubileuszu 100-lecia Akademii Muzycznej w Poznaniu

 

  • Odznaczenia: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Brązowy za Długoletnią Służbę, Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Srebrny Krzyż Zasługi.

 

  • Dnia 6 lutego 2020 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuki.”


Aktualizacja: 15.05.2021
Kreator www - przetestuj za darmo