NIE „Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy
nauczyć się sami.” – Adam Mickiewicz
Każdego roku, 3 czerwca odbywa się Światowy Dzień Ofiar Powikłań Poszczepiennych
Wspólne zdjęcie po rozprawie z 28.10.2019.
Pan Jarosław Gaicki, którego 18-letni syn Tomek także zmarł dwa dni po „przymusowym szczepieniu” przyjechał do sądu wraz ze swoją niepełnosprawną żoną aby wspomóc Jelenę a tym samym dać świadectwo, że jego syn z czerwonej kartki istnieje naprawdę i nie jest fikcyjną ofiarą, za jaką sanepid go uważa.
Ojciec Tomka w sposób szczególny zadedykował chrzanowskiemu sanepidowi wpis na FB, który opublikował rok temu (29.10.2018)
https://www.facebook.com/jarekgaicki/posts/1342556979241341
Relacja Jeleny po rozprawie sądowej (28.10.2019)
Relacja Jeleny po przeprowadzonych badaniach oceniające
jej stan zdrowia psychicznego (06.11.2019)
Oświadczenia zagranicznych organizacji, wysłane do Sądu Rejonowego w Chrzanowie, które potwierdzają, że u nich także 3 czerwca jest dniem ofiar powikłań poszczepiennych i w tym dniu rodzice zapalają znicze aby uczcić ich pamięć. Takie oświadczenia nadeszły z Ukrainy, Włoch, Bułgarii i Słowenii.
II rozprawa sądowa przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie (16.12.2019)
Ogłoszenie wyroku (18.12.2019)
Relacja Jeleny w drodze do domu po ogłoszeniu wyroku uniewinniającego (18.12.2019)
Działaczka STOP NOP kontra chrzanowski Sanepid.
Dziś zapadł wyrok (WIDEO)
Chrzanowski sąd uniewinnił Jelenę Bojdę z Libiąża, działaczkę Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Komenda policji wnioskowała o ukaranie jej za to, że 24-latka nakleiła na drzwiach chrzanowskiego sanepidu zdjęcia ofiar powikłań poszczepiennych. Ogłoszony dziś wyrok jest nieprawomocny.
Do incydentu z naklejeniem zdjęć na sanepidzie doszło 3 czerwca 2018 roku, w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Powikłań Poszczepiennych. Chrzanowska stacja usunęła zdjęcia, a o incydencie powiadomiła organy ścigania.
Jelena Bojda została obwiniona z art. 63a Kodeksu Wykroczeń, który mówi, że „kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny".
Dziś sąd ogłosił wyrok. Uniewinnił działaczkę STOP NOP, uznając niską szkodliwość społeczną jej czynu. Zwrócił też uwagę, że swym zachowaniem Jelena Bojda wyrażała własne poglądy, do czego ma konstytucyjne prawo. Jednocześnie sąd podkreślił, że nie rozstrzyga tym orzeczeniem kwestii światopoglądowych. Wyrok jest nieprawomocny.
Powiatowy Inspektor Sanitarny Wojciech Heitzman powiedział „Przełomowi", że nie będzie odwoływał się od wyroku, bo nie o ukaranie obwinionej mu chodziło, lecz o wizerunek instytucji, którą reprezentuje.
Komentarz Jeleny Bojdy zamieściliśmy w materiale wideo.
Obszerna relacja z rozprawy sądowej dostępna jest w dzisiejszym papierowym wydaniu „Przełomu". Więcej o uzasadnieniu ogłoszonego wyroku napiszemy w kolejnym numerze „Przełomu".